Menu witryny

Start
Napisz do nas
Szukaj

Logowanie






Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Start
MAMA TATA I MY
Redaktor: Darek   
03.02.2011.




KONFERENCJA

MAMA TATA I MY

Plan:


  1. Jak rozmawiać z dziećmi? Jak postępować z nastolatkami by nas słuchały i rozmawiały? 20Min.Zaproszenie na panel warsztatów tylko w tym temacie. Psycholog.

  2. Dlaczego potrzebujemy przedszkoli?10min.

  3. Dlaczego małżeństwa mają kryzysy, z czego wynikają i jak obronić rodzinę przed rozpadem?.20min .Czy chcemy organizować grupy wsparcia a może terapie? Psycholog.

  4. Dlaczego warto się bawić i tworzyć wspólnie z dziećmi?20min.

    Animator zabawy przez twórczość, artysta plastyk.

  5. Pomówmy o wymianach wakacyjnych.10min .ZDR3plus.

  6. Parada Rodzin /dzień rodziny/.Po co?Czy warto?Jak zorganizować?Pomysły na formę i treść, przesłanie i cel.10min plus dyskusja ZDR3plus.

  7. Rozwój Karty Dużej Rodziny – korzyści i zagrożenia. Jak to robią w innych krajach.20min. ZDR3plus.




Miejsce: Park Naukowo – Technologiczny Gdańsk ul. Trzy Lipy 3


Czas: 4luty /piątek/ godz. 18 .00

Czas trwania ok.2godz.



 
LIST OTWARTY DO SENATORÓW
Redaktor: Darek   
13.01.2011.

Warszawa, 11 stycznia 2011r.




W Polsce mamy do czynienia z bezładną polityką rodzinną, w szczególności wobec rodzin wielodzietnych i znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Polska coraz wyraźniej odstaje od realizacji jednego z podstawowych celów Unii Europejskiej, czyli polityki spójności. Świadczy o tym wysoki poziom ubóstwa. W Polsce 16 milionów osób nie osiągało minimum socjalnego, z tego 2 miliony żyło poniżej minimum egzystencji w 2008r. Ubóstwo w Polsce dotyczy szczególnie dzieci z rodzin wielodzietnych.

W tej sytuacji zwracamy się do Pani/Pana Senator/a oraz innych członków Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP z listem otwartym, w sprawie programu wspierania rodzin wielodzietnych oraz ratowania systemu świadczeń rodzinnych, który jest ważnym elementem wspierania dzieci z ubogich rodzin.


Potrzebny jest program wsparcia rodzin wielodzietnych

Głównym nurtem wsparcia rodzin wielodzietnych powinno być zapewnienie pracy
i godziwego wynagrodzenia oraz skorelowanego z tym systemu świadczeń społecznych. Ten model w Polsce jest źle skonstruowany, czego przykładem jest edukacja. Z bezpłatnego kształcenia wyższego korzystają głównie dzieci z rodzin małodzietnych z dużych miast.

Model społeczny Polski, w którym brak jest odpowiedniego wsparcia dla rodzin wielodzietnych - w których wychowuje się co trzecie polskie dziecko - jest chory. Z tego powodu pilnie potrzebny jest program wspierania rodzin wielodzietnych.


Uratujmy świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne, złożone z zasiłku rodzinnego i związanych z nim dodatków (np.:
z tytułu wielodzietności czy dojazdu dziecka do szkoły), są bardzo niskie w stosunku do potrzeb czy w porównaniu do podobnych świadczeń w innych krajach Unii Europejskiej. System ten jest obecnie demontowany.

Najważniejszy problem dotyczący świadczeń rodzinnych polega na szybkim wygaszaniu uprawnień do ich otrzymywania. Zasadniczym powodem tego zjawiska nie jest poprawa sytuacji materialnej rodzin ale fakt, że od 6 lat nie zmienia się próg uprawniający do ich uzyskania (ustalony na 504 złote). Z tego powodu corocznie z systemu świadczeń „wypada” od 400 – 500 tys. dzieci! Jeśli w roku 2004 korzystało ze świadczeń rodzinnych ponad 5,5 mln dzieci to w roku 2009 już tylko 3,3 mln, czyli świadczenia utraciło ponad 40% dzieci! Podobna liczba dzieci straciła uprawnienie do świadczeń rodzinnych w 2010 r., który był Europejskim Rokiem Walki
z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym!


Wyjątkowo wysoki stopień ubóstwa dzieci w Polsce

Uratowanie i rozwinięcie systemu świadczeń rodzinnych jest niezwykle ważne ze względu na wysoki stopień ubóstwa polskich dzieci – najwyższy w Unii Europejskiej i jeden z najwyższych wśród krajów OECD, co ukazuje poniższy wykres. Jeśli w 2008 roku poziomu minimum egzystencji nie osiągało w Polsce 2 miliony osób, to wśród nich były głównie dzieci z rodzin wielodzietnych.

Źródło: prezentacja Dr Simon Chapple, Wydział Polityki Społecznej OECD

W tej sytuacji przywrócenie świadczeń rodzinnych dzieciom, które utraciły je w ostatnich latach, jest głęboko uzasadnione. By to osiągnąć powinien wzrosnąć próg uprawniający
do świadczeń rodzinnych, a także niektóre dodatki, w tym szczególnie dodatek związany
z wielodzietnością.

Wyzwania wynikające z ubóstwa w Polsce, depresji urodzeniowej, bezrobocia, ogromnego zadłużenia, wymagają pilnych decyzji. Racjonalna polityka rodzinna powinna być priorytetem, a tak nie jest. Zwykle tłumaczy się wygaszanie świadczeń rodzinnych problemami finansowymi państwa. Trudno przyjąć takie uzasadnienie gdyż to samo państwo godzi się
na przechodzenie na emerytury osób z 20 letnim stażem pracy, nie modernizuje KRUS-u, podejmuje kosztowne zobowiązania dotyczące ograniczenia CO2, wydaje miliardy złotych
na stadiony na Euro 2012 i.t.d.

Wobec opisanych wyżej problemów prosimy Panią/Pana Senator/a o osobiste zaangażowanie w zbudowanie programu wspierania rodzin wielodzietnych i ratowanie sytemu świadczeń rodzinnych.

Z wyrazami szacunku


Dariusz Kłeczek Antoni Szymański

Przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu IV i VI kadencji


 
Regulamin Karty Dużej Rodziny
Redaktor: Krzysiek   
08.01.2011.

Poniżej zamieszczamy treść regulaminu:

 

Zarządzenie Nr ………

Prezydenta Miasta Gdańska

z dnia …………………


w sprawie przyjęcia Regulaminu wydawania, korzystania oraz określenia wzoru Karty Dużej Rodziny.


Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, zm.: z 2002 r.
Nr 23, poz. 220; Nr 62, poz. 558; Nr 113, poz. 984; Nr 153, poz. 1271; Nr 214, poz. 1806, zm.: z 2003 r. Nr 80, poz. 717; Nr 162, poz. 1568, zm.: z 2004 r. Nr 102, poz. 1055; Nr 116, poz. 1203; zm.: z 2005 r. Nr 172, poz. 1441; Nr 175, poz. 1457, zm.: z 2006 r. Nr 17, poz. 128, zm.: z 2007 r. Nr 173, poz. 1218, zm.: z 2008 r. Nr 180, poz. 1111; Nr 223, poz. 1458, zm.: z 2009 r. Nr 52, poz. 420; Nr 157, poz. 1241, zm.: z 2010 r. Nr 28, poz. 142 i 146, Nr 106, poz. 675)
oraz § 8 Uchwały Nr LIII/1543/10 Rady Miasta Gdańska z dnia
28 października 2010 r. w sprawie wprowadzenia na terenie Miasta Gdańska Programu „Duża Gdańska Rodzina” na lata 2010 – 2015


zarządza się, co następuje:


§ 1


  1. Przyjmuje się i zatwierdza „Regulamin wydawania i korzystania z Karty Dużej Rodziny” stanowiący Załącznik Nr 1 do niniejszego Zarządzenia.

  2. Wzór wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny, który stanowi Załącznik Nr 2
    do niniejszego Zarządzenia.

  3. Wzór Karty Dużej Rodziny, który stanowi Załącznik Nr 3 do niniejszego Zarządzenia.


§ 2


Koszty doładowania na Karty Dużej Rodziny biletów miesięcznych ZTM ważnych
we wszystkie dni tygodnia na liniach zwykłych na terenie Miasta Gdańska ponosi MOPS
na podstawie faktury wystawionej każdego miesiąca przez Zarząd Transportu Miejskiego
w Gdańsku.



§ 3


Wykonanie Zarządzenia powierza się Dyrektorowi Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

§ 4


Przygotowanie i aktualizację katalogu ulg i zwolnień pozakomunikacyjnych powierza się Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej. Aktualny katalog wręczany będzie przy wydawaniu karty i zamieszczany na stronie internetowej miasta Gdańska.



§ 5


Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załącznik Nr 1

do Zarządzenia Nr ………..

Prezydenta Miasta Gdańska

z dnia ……………………..


Regulamin wydawania i korzystania z Karty Dużej Rodziny


§ 1


  1. Karta Dużej Rodziny, zwana dalej „Kartą” wydawana jest w ramach Programu „Duża Gdańska Rodzina” rodzinom wielodzietnym, tj. rodzinom zamieszkującym w Gdańsku, mającym na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 26 roku życia w przypadku gdy dziecko uczy się lub studiuje.

  2. Karta wydawana jest w celu:

    1. potwierdzenia uprawnień do korzystania z ulg i zwolnień;

    2. zwiększenia szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych;

    3. umacniania oraz wspierania rodziny wielodzietnej i wielopokoleniowej;

    4. promowania modelu rodziny wielodzietnej i pozytywnego jej wizerunku.


§ 2


Kartę będzie otrzymywał każdy członek rodziny wielodzietnej – tj. rodzinę w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r, o pomocy społecznej ( t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) wychowującą troje i więcej dzieci, w tym rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.


§ 3


  1. W celu otrzymania Karty dla uprawnionych członków rodziny – przedstawiciel ustawowy składa w Punktach Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego
    w Gdańsku wypełniony i podpisany wniosek, którego wzór stanowi Załącznik Nr 2
    do Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska, podpisane zdjęcia (max. format 4,5x 6,5 cm) oraz opłaca kaucję w wysokości 10 zł za każdą Kartę. Przy składaniu wniosku powinny być okazane oryginały, dokumentów potwierdzających stanowienie rodziny wielodzietnej, tj.:

  1. W przypadku rodziców dowód tożsamości ze zdjęciem;

  2. W przypadku dzieci w wieku szkolnym aktualna legitymacja szkolna;

  3. W przypadku dzieci od 4 do 6 lat, akt urodzenia;

  4. W przypadku studentów do 26 roku życia legitymacja studencka.

  1. Druki wniosków są dostępne w Punktach Obsługi Klienta ZTM:

    1. Punkt Obsługi Klienta nr 1 przy ul. Witosa 12 na pętli tramwajowej
      na Chełmie,

    2. Punkt Obsługi Klienta nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej 8 we Wrzeszczu,

    3. Punkt Reklamacyjny w siedzibie ZTM przy ul. Na Stoku 49 w Gdańsku.

  1. Pracownik ZTM kwituje przyjęcie wniosku i kaucji na odcinku wniosku, który otrzymuje wnioskodawca. Odcinek ten jest podstawą do odebrania Kart przez wnioskodawcę, w tym samym Punkcie, w którym został złożony wniosek o ich wydanie.

  2. Wniosek o wydanie Karty rozpatrywany jest w ciągu miesiąca od dnia jego złożenia wraz z załącznikami.

  3. Emitentem Karty jest Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Znalezioną Kartę należy zwrócić emitentowi.

  4. Karta jest imienna ze zdjęciem, posiada termin ważności, unikalny numer karty oraz hologram. Wzór karty stanowi Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska.

  5. Karta jest ważna 1 rok z możliwością przedłużenia ważności na kolejny rok.

  6. Warunkiem przedłużenia ważności karty jest przedstawienie w Punkcie ZTM przy ul. Na Stoku 49 dokumentów potwierdzających uprawnienie, o których mowa w ust.1. Pracownik ZTM dokonuje weryfikacji dokumentów i po potwierdzeniu uprawnienia nakleja na Kartę hologram z nadrukowanym rokiem ważności.

  7. Ważność Karty można przedłużyć nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem okresu ważności Karty.

  8. W przypadku utraty lub uszkodzenia Karty właściciel Karty lub przedstawiciel ustawowy jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia o tym fakcie Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wraz z prośbą o wydanie wtórnika Karty. Karta zagubiona jest blokowana, a wtórnik Karty jest wydawany po opłaceniu kaucji
    w wysokości tak jak za nową Kartę.

  9. W przypadku wygaśnięcia uprawnień do posiadania Karty, właściciel Karty
    lub przedstawiciel ustawowy może zwrócić Kartę do Punktu Obsługi Klienta ZTM
    i otrzyma zwrot pobranej za nią kaucji.

  10. Kaucja nie będzie zwracana:

    1. w przypadku mechanicznego uszkodzenia Karty,

    2. gdy Karta jest zablokowana,

    3. w przypadku utraty Karty,

    4. w przypadku nieodebrania Karty po upływie 12 miesięcy od złożenia wniosku o jej wydanie.

  1. Karta, której nie można odczytać na terminalu sprzedawcy zostanie na podstawie protokołu przekazana do reklamacji. Zwrot kaucji nastąpi po rozpatrzeniu i uznaniu reklamacji.

  2. Dane osobowe osób, które zwróciły Kartę bądź nie odebrały jej w terminie zostaną
    w terminie 7 dni usunięte z systemu.

  3. Ważną Kartę można doładować biletem okresowym ZTM, tylko w Punktach Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku wymienionych w ust.2.



§ 4


Przy odbiorze karty uprawniony otrzyma aktualny katalog przysługujących ulg i zwolnień.


§ 5



Katalog ulg i zwolnień przygotowywany i aktualizowany przez Zastępcę Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej w porozumieniu z jednostkami i instytucjami samorządowymi Miasta, jednostkami nie powiązanymi strukturalnie i kapitałowo z samorządem Miasta lub podmiotami działalności gospodarczej z terenu Miasta wyrażającymi chęć włączenia się do przedsięwzięcia.




§ 6

Aktualny katalog ulg i zwolnień będzie publikowany na stronie internetowej Miasta Gdańska oraz dostępny w Punktach Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku wymienionych w § 3 ust 2.







































































Załącznik Nr 2

do Zarządzenia Nr ………..

Prezydenta Miasta Gdańska

z dnia ……………………..

Wzór wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny



Gdańsk, ………………………….


imię i nazwisko ……………………………..

adres zamieszkania ………………………….

………………………………………………

seria i numer dowodu osobistego

………………………………………………

nr telefonu/adres e-mail

………………………………………………


Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny nr ....................................


Niniejszym wnoszę o wydanie Karty Dużej Rodziny, dla następujących członków rodziny:

(Wniosek należy wypełniać czytelnie wielkim literami)

Oświadczam, że moja rodzina składa się z:


1 …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko wnioskodawcy, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość


2 …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

stopień pokrewieństwa z wnioskodawcą


3 …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

stopień pokrewieństwa z wnioskodawcą


4 …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

stopień pokrewieństwa z wnioskodawcą


5 …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

stopień pokrewieństwa z wnioskodawcą


6. …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

pokrewieństwa z wnioskodawcą


7. …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

stopień pokrewieństwa z wnioskodawcą


8. …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

stopień pokrewieństwa z wnioskodawcą


9. …………………………………………………………………………………………….

imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość

stopień pokrewieństwa z wnioskodawcą

Uwaga:

Wraz z wnioskiem należy przedstawić do wglądu następujące dokumenty:

W przypadku rodziców dowód tożsamości ze zdjęciem.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym aktualna legitymacja szkolna.

W przypadku dzieci od 4 do 6 lat, akt urodzenia.

W przypadku studentów do 26 roku życia legitymacja studencka.


Oświadczam, że powyższe dane są zgodne z prawdą oraz jestem świadomy/a odpowiedzialności za składanie nieprawdziwych oświadczeń oraz zobowiązuję
się
niezwłocznie poinformować o wszelkich zmianach danych zawartych
w niniejszym
wniosku.



......................................

(czytelny podpis)


Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku z siedzibą w Gdańsku, ul. Na Stoku 49, w zbiorze danych o nazwie „System komputerowy do obsługi elektronicznego biletu okresowego dla miasta Gdańska”
na potrzeby realizacji Programu „Duża Gdańska Rodzina” przyjętego Uchwałą
Nr LIII/1543/10 Rady Miasta Gdańska z dnia 28 października 2010 r. w sprawie wprowadzenia na terenie Miasta Gdańska Programu „Duża Gdańska Rodzina” na lata 2010 – 2015.

Oświadczam, że poinformowano mnie o tym, że podanie moich danych osobowych jest dobrowolne oraz o przysługującym mi prawie do kontroli treści danych, ich poprawiania a także o prawie sprzeciwu wobec przekazywania moich danych osobowych innym podmiotom. Informacje na temat moich danych osobowych udzielane mi będą na podstawie pisemnego wniosku, z prawa tego mogę korzystać nie częściej niż raz na 6 miesięcy.



...................................... ......................................

(data) (czytelny podpis)


Kwituję odbiór Kart Dużej Rodziny. Dane na kartach są zgodne z podanymi we wniosku.



...................................... ......................................

(data) (czytelny podpis)




K

Data

Pieczątka pkt. sprzedaży i podpis sprzedawcy

wituję przyjęcie wniosku oraz wpłacenie kaucji w wysokości ............ zł za ........... sztuk Karty Dużej Rodziny. Po wydaniu Karty Dużej Rodziny przejmuje ona funkcję pokwitowania wpłaty kaucji.

Nr wniosku

Załącznik Nr 3

do Zarządzenia Nr ………..

Prezydenta Miasta Gdańska

z dnia……………………..


Wzór Karty Dużej Rodziny




Uzasadnienie


W myśl Uchwały Nr LIII/1543/10 Rady Miasta Gdańska z dnia 28 października 2010 r., wprowadzony został na terenie Miasta Gdańska Program „Duża Gdańska Rodzina” na lata 2010 – 2015. Zgodnie z zapisami § 8 niniejszej uchwały Prezydent Miasta Gdańska w drodze zarządzenia zatwierdzi regulamin wydawania i korzystania z uprawnień, jakie daje Karta Dużej Rodziny oraz wzór Karty. Dla uporządkowania działań związanych z wydawaniem przedmiotowych Kart oraz z uwagi na fakt iż Karta Dużej Rodziny będzie imienna wskazane jest zatwierdzenie wniosku o wydanie takiej Karty. Mając powyższe na uwadze podpisanie niniejszego zarządzenia jest uzasadnione.





Wnioskodawca:









Opinia Radcy Prawnego:


 
Zobacz też…
© 2008 Związek Dużych Rodzin TRZY PLUS Pomorze | Template by vonfio.de